Jak działa komora normobaryczna?

Home > O komorze > Jak działa komora normobaryczna?

Komora normobaryczna

Praktyczne informacje dla odwiedzających

Jak się przygotować do sesji tlenowej? Jak się ubrać, na co uważać? Przeczytaj nasze wskazówki

 

 

Komora Normobaric for Life – poznaj tajniki działania

 

To nowoczesne, w pełni bezpieczne urządzenie, w które zostało zaprojektowane przez Grupę Ekonstal w taki sposób, by stworzyć w nim atmosferę o parametrach idealnych do regeneracji ludzkiego organizmu. Może być wykorzystywane zarówno podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach, jak też w profilaktyce oraz dla codziennego wspierania dobrej kondycji ciała i ducha.

 

Kształt i wygląd

Komora Normobaric for Life w Osielsku k. Bydgoszczy ma postać dużej, podłużnej kapsuły, która z zewnątrz niektórym przypomina łódź podwodną lub statek kosmiczny. Kapsuła ta może pomieścić 17 osób w dwóch wydzielonych pomieszczeniach: 13 osób w Strefie RELAX oraz 4 osoby w Strefie VIP. Wewnątrz znajduje się także toaleta, z której można korzystać podczas sesji. Wnętrze komory jest na tyle duże, że w razie potrzeby można się po nim swobodnie przemieszczać.

Do komory można wejść poprzez śluzę czyli pomieszczenie przejściowe, w którym następuje wyrównanie parametrów atmosfery pomiędzy wnętrzem komory a jej otoczeniem. To w śluzie następuje kompresja (czyli podniesienie ciśnienia o ok. 500 hPa podczas wchodzenia do komory) oraz dekompresja (czyli obniżenie ciśnienia o ok. 500 hPa podczas wychodzenia). Dzięki obu tym procesom można do komory wchodzić i z niej wychodzić, utrzymując jednocześnie wewnątrz stałe parametry atmosfery.

Schemat wnętrza kapsuły tlenowej w Osielsku

 

Jaka atmosfera panuje w komorze normobarycznej?

W komorze Normobaric for Life w Osielsku k. Bydgoszczy oddychasz mieszaniną gazów oddechowych o ściśle określonych parametrach:

 • ciśnienie parcjalne tlenu wynosi ok. 32 – 40 kPa,
 • ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla wynosi ok. 0,7 – 2 kPa,
 • ciśnienie parcjalne wodoru wynosi ok. 0,4 – 0,5 kPa,
 • ciśnienie bezwzględne w komorze jest utrzymywane na poziomie ok. 1500 hPa.

Oznacza to, że ciśnienie parcjalne O2 jest o ok. 2 razy wyższe niż poza komorą, ciśnienie parcjalne CO2  od 14 do 40 razy wyższe, a ciśnienie parcjalne cząsteczkowego wodoru jest wyższe o ok. 10 tysięcy razy.

Po co takie zmiany? Aby Twój organizm mógł jak najlepiej i najefektywniej przyswoić tlen, i wykorzystać go do odnowy komórek, co może przyczyniać się do przedłużenia życia i szybszego powrotu do zdrowia po kontuzjach, po przebyciu różnych chorób czy zabiegach operacyjnych. Dodatkowo wodór jest bardzo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, których nadmiar w organizmie może prowadzić do powstawania powikłań zdrowotnych, przyspieszać efekty starzenia oraz zwiększać ryzyko powstania chorób nowotworowych. Dzięki sesji w komorze Normobaric for Life możesz więc wpływać na utrzymanie w swoim organizmie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami.

 

 

Interesuje Cię, jak wygląda wnętrze komory normobarycznej?

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć

 

Przebieg wizyty w komorze Normobaric for Life

 • Recepcja

Klienci korzystający z Normobarii Osielsko proszeni są o przybycie ok. 15 min przed godziną rozpoczęcia sesji. Jest to czas przeznaczony m.in. na załatwienie formalności związanych z zakupem wejściówki, zapoznanie się z regulaminem korzystania z komory (w przypadku nowych klientów), pozostawienie odzieży wierzchniej w szafie oraz założenie ochraniaczy na obuwie, które są dostępne bezpłatnie. W recepcji można napić się kawy lub herbaty. Przed budynkiem recepcji w okresie wiosenno-letnim znajduje się ławeczka, na której można poczekać na swoją kolej.

Przed recepcją wydzielone zostały miejsca parkingowe dla klientów komory Normobaric for Life. Osoby, które zdecydują się na przyjazd do komory na rowerze, mogą go przypiąć do stojaka, który znajduje się przed budynkiem.

 

Ważne: jeśli w godzinach pracy komory Normobaric for Life drzwi do recepcji są zamknięte, oznacza to, że personel komory w tym momencie wprowadza na sesję tlenową kolejną grupę klientów. Poczekaj lub zadzwoń na numer podany na drzwiach recepcji.

 

 

 • Wejście do komory / wyjście z komory czyli kompresja i dekompresja

Wejście i wyjście do komory Normobaric for Life następuje poprzez śluzę czyli pomieszczenie przejściowe, w której odbywa się kompresja (przy wchodzeniu) i dekompresja (przy wychodzeniu). Procesy te trwają kilka minut. W trakcie kompresji śluza jest wypełniana powietrzem z pomieszczenia docelowego – dzieje się to do momentu, w którym ciśnienie podniesie się o ok. 500 hPa do poziomu ok. 1000 hPa. W trakcie dekompresji następuje spust powietrza ze śluzy do momentu, aż ciśnienie spadnie do poziomu ok. 1000 hPa.

Wzrost ciśnienia podczas kompresji może wywołać dyskomfort w uszach, dlatego warto zapobiegawczo zastosować techniki pozwalające na wyrównanie ciśnienia w uszach, o których na pewno opowie Ci osoba wprowadzająca Cię do środka. Jeśli ucisk w uszach się nasili, pojawi się w nich ból lub pojawi się inne zaburzenie Twojego samopoczucia, zgłoś to od razu obsłudze komory Normobaric for Life. W takiej sytuacji proces kompresji zostanie zwolniony lub zatrzymany. Możesz także skorzystać z dostępnej w śluzie wody RedOx i cukierków. W momencie, gdy ciśnienie w śluzie podniesie się do poziomu ok. 1500 hPa, można swobodnie otworzyć drzwi do komory i wejść do jej wnętrza. Analogicznie – gdy podczas procesu dekompresji ciśnienie w śluzie zostanie obniżone do poziomu ok. 1000 hPa, można swobodnie otworzyć drzwi na zewnątrz i opuścić komorę. W przeciwieństwie do procesu kompresji, podczas dekompresji dyskomfort w uszach występuje o wiele rzadziej, a jeśli się pojawia – jest z reguły mało odczuwalny.

 

 • Przebieg sesji

We wnętrzu komory Normobaric for Life spędzisz blisko dwie godziny. To Twój czas na relaks, regenerację i odpoczynek. Możesz zająć dowolny fotel znajdujący się w strefie, do której zakupiłeś wejściówkę. Miejsca nie są numerowane. W Strefie Relax do Twojej dyspozycji znajduje się 13 kinowych foteli z oparciem odchylanym manualnie oraz z pojemnikami na kubki. Są tutaj także dwa lekkie, industrialne stoliczki, które możesz przestawić jeśli chcesz np. zagrać w szachy, położyć tablet lub książkę. W nieco mniejszej Strefie VIP fotele są tylko cztery. Są one wyposażone w funkcję masażu, rozkładane oparcie i podnóżek sterowane elektrycznie, pojemniki na kubki, lampkę oraz drewniany, ruchomy blat, na którym wygodnie można postawić laptopa, odstawić filiżankę z kawą lub odłożyć książkę.

Co robić podczas sesji tlenowej?

Jest wiele możliwości. Możesz uciąć sobie smaczną drzemkę (wielu naszych gości twierdzi, że atmosfera w komorze doskonale wpływa na poprawę jakości ich snu), ale także:

  • skorzystać z mini biblioteczki, którą dla Ciebie przygotowaliśmy – znajdziesz w  niej zarówno pozycje dotyczące zdrowia, jak też książki obyczajowe czy kryminały.
  • zagrać ze współuczestnikami sesji w szachy lub warcaby, które udostępniliśmy dla naszych gości,
  • wyciszyć swoje myśli kolorując kolorowanki dla dorosłych – przygotowaliśmy książeczkę z obrazkami oraz kredki,
  • popracować na laptopie – wewnątrz możesz podłączyć się do WiFi, a także doładować baterię, korzystając z gniazd elektrycznych,
  • pooglądać telewizję – w obu pomieszczeniach znajdują się telewizory,
  • posurfować po internecie – możesz wnieść ze sobą telefon, tablet czy laptopa,
  • posłuchać muzyki relaksacyjnej lub muzyki odtwarzanej z przyniesionego przez Ciebie telefonu (sugerujemy zabranie ze sobą słuchawek),
  • porozmawiać z innymi uczestnikami sesji tlenowej.

Bez względu na to, jak zamierzasz spędzić te dwie relaksujące godziny, prosimy o poszanowanie ciszy, tak by wszyscy uczestnicy sesji, mogli w pełni skorzystać z relaksującej atmosfery i opuścić komorę w poczuciu pełnego odprężenia.

W trakcie sesji możesz także pić bez ograniczeń wodorowaną wodę REDOX, która ma pozytywny wpływ na oczyszczanie organizmu z wolnych rodników. Jeśli zabierzesz ze sobą bidon lub szklaną butelkę, możesz napełnić naczynie i zabrać ze sobą wodę z dystrybutora do domu.

 

 

Poznaj opinie na temat komory Normobaric for Life

Dowiedz się, jak sesje tlenowe wpłynęły na zdrowie i samopoczucie naszych Klientów

 

Komora normobaryczna w Osielsku k. Bydgoszczy

Wszystkie parametry atmosfery panującej w komorze Normobaric for Life zostały dobrane w taki sposób, by nie była konieczna obecność wyspecjalizowanego personelu medycznego. Możesz mieć pewność, że nasz personel został w pełni przeszkolony w zakresie obsługi urządzenia oraz zasad pierwszej pomocy.