Praktyczne informacje

dla odwiedzających

Przeciwwskazania do korzystania z kapsuły tlenowej

Z kapsuły tlenowej w Osielsku k. Bydgoszczy mogą korzystać osoby w różnym wieku, zarówno seniorzy, jak i osoby w wieku średnim, młodzież i dzieci. Wizyta w kapsule może stanowić doskonałe uzupełnienie terapii medycznych i zabiegów kosmetycznych.

 


 

UWAGA

 • Ze względu na zmieniony skład atmosfery i jej parametrów, przebywanie w urządzeniu może w indywidualny sposób wpłynąć na samopoczucie oraz parametry fizjologiczne Twojego ciała.
 • Jeśli nie jesteś pewien, czy wizyty w kapsule tlenowej są wskazane w przypadku Twojego wieku, stanu zdrowia czy też schorzenia, na które cierpisz, zapytaj o poradę swojego lekarza prowadzącego. 

 


 

Przeciwwskazania do korzystania z kapsuły tlenowej są nieliczne i obejmują:

 1. Krwotok
 2. Nieuleczalne choroby płuc (np. nieodbarczona odma płuc)
 3. Ciąża
 4. Infekcja wirusowa
 5. Wysoka gorączka
 6. Ostre zapalenie zatok
 7. Ostre zapalenie ucha
 8. Zapalenie nerwu wzrokowego
 9. Okres bezpośrednio po operacji zaćmy lub po zabiegach operacyjnych w obrębie klatki piersiowej
 10. Rozrusznik serca
 11. Hipoglikemia w połączeniu z cukrzycą
 12. Stan po spożyciu alkoholu, środków odurzających oraz lekarstw mogących powodować zaburzenia świadomości
 13. Klaustrofobia

Jeśli przyjmujesz leki na stałe, zażyj je przed wizytą w kapsule zgodnie ze schematem indywidualnego leczenia.

Jak się przygotować do sesji w kapsule tlenowej?

To wizyty w kapsule tlenowej nie musisz przygotowywać się w żaden specjalny sposób. Warto jednak, byś zwrócił uwagę na trzy kwestie: temperaturę wewnątrz kapsuły, odzież oraz metody radzenia sobie z dyskomfortem w uszach.

 

 • Temperatura

Temperatura panująca wewnątrz komory to 22-23 st. Celsjusza. Temperatura odczuwalna to ok. 20 st.

 

 • Odzież

Dla wygody i pełnego komfortu, z powodu odczuwalnej niższej temperatury w komorze, sugerujemy zabranie ze sobą cieplejszego okrycia lub koca / pledu. Jeśli zdecydujesz się na sesję w strefie VIP, będziesz mógł skorzystać z miękkich koców dostępnych na miejscu.

Wskazane jest luźna, przewiewna, wygodna odzież, sprzyjająca zajęciu wygodnej pozycji ciała podczas dwugodzinnego siedzenia w trakcie sesji.

 

 • Sposoby radzenia sobie z dyskomfortem w uszach

Podczas wchodzenia do kapsuły tlenowej oraz wychodzenia z niej, kilka minut spędzisz w śluzie. To pomieszczenie, w którym następuje wyrównanie parametrów atmosfery pomiędzy komorą a jej otoczeniem. Ze względu na to, że w trakcie „śluzowania” czyli kompresji i dekompresji następuje istotna zmiana ciśnienia (podniesienie z 1000 hPa do 1500 hPa lub obniżenie z 1500 hPa do 1000 hPa), osoby bardziej wrażliwe na zmiany ciśnienia lub osoby ze stanem zapalnym w obrębie zatok, mogą odczuwać dyskomfort w okolicach ucha środkowego. Istnieje kilka sposobów, które pomogą poradzić sobie z tym uczuciem (znane m.in. wśród nurków, którzy często z takich technik korzystają):

  • Manewr Valsalvy – polega na wydmuchiwaniu powietrza z płuc przez nos, przy jednoczesnym zamknięciu ust i zaciśnięciu skrzydełek nosa palcami. Powietrze należy wydmuchiwać do momentu usłyszenia charakterystycznego „kliknięcia”.
  • Manewr Toynbee’a – polega na zaciśnięciu skrzydełek nosa palami i jednoczesnym przełykaniu śliny. Mięśnie gardła otwierają trąbkę Eustachiusza, podczas gdy język przylegający do podniebienia kompresuje powietrze, co powoduje wyrównanie ciśnienia.
  • Manewr Lowry’a – połączenie dwóch wyżej opisanych metod czyli jednoczesne zamknięcie ust, zaciśnięcie płatków nosa, wydmuchiwanie powietrza przez nos oraz przełykanie śliny.
  • Manewr Frenzela – należy zacisnąć skrzydełka nosa palcami a następnie podczas wydmuchiwania powietrza należy przycisnąć tylną część języka do podniebienia, tak jak przy wymawianiu litery „K”. Spowoduje to uniesienie jabłka Adama.

Dodatkowo bardzo pomocne jest także np. żucie gumy do żucia, ssanie cukierka lub popijanie wody małymi łykami.

Korzyści tlenoterapii w kapsule tlenowej Normobaric for Life w Osielsku k. Bydgoszczy

Korzyści tlenoterapii w kapsule tlenowej Normobaric for Life w Osielsku k. Bydgoszczy

Czy akceptujesz politykę prywatności oraz cookies?