Uszy i zęby

Home > O komorze > Uszy i zęby

Co zrobić, by odetkać uszy oraz dlaczego w komorze mogą boleć zęby?

Dlaczego podczas komory mogą boleć Cię uszy?

Wiele osób, które leciały kiedykolwiek samolotem, czuło przy starcie i lądowaniu nieprzyjemny ucisk w uszach. Uczucie to przybierało na sile, jeśli pasażer był przeziębiony lub miał zapchane zatoki.

Z czego to wynika?

Gdy samolot wznosi się lub opada, wewnątrz maszyny dochodzi do zmian poziomu ciśnienia. Gdy ciśnienie się obniża, nieco wyższe ciśnienie w uchu środkowym wypycha błonę bębenkową na zewnątrz, a gdy ciśnienie rośnie, wówczas błona bębenkowa jest uciskana i popychana do wewnątrz. Konieczne jest w takim przypadku wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, do czego służy trąbka słuchowa, zwana także trąbką Eustachiusza. To niewielka rurka łącząca środek ucha z nosem i gardłem. Gdy jest ona drożna, wówczas – dzięki otwieraniu i zamykaniu się – w naturalny sposób pomaga wyregulować ciśnienie po obu stronach bębenka. Jeśli jest zapchana (bo np. masz katar), odprowadzanie powietrza na zewnątrz ucha jest utrudnione, co może powodować ucisk lub nawet ból.

Zmiany ciśnienia w śluzie nie są aż tak gwałtowne, jak bywają w czasie nurkowania czy lotu samolotem, jednak w przypadku osób bardzo wrażliwych, mogą wywołać uczucie dyskomfortu w okolicach ucha środkowego. Kompresja (podwyższanie ciśnienia z poziomu ok. 1000 hPa do ok. 1500 hPa) i dekompresja (obniżanie ciśnienia z poziomu ok. 1500 hPa do ok. 1000 hPa) trwa najczęściej ok. 5 minut, przy czym obsługa komory normobarycznej może obydwa te procesy dodatkowo wydłużyć i spowolnić. Ziewanie, częste przełykanie śliny, ssanie cukierka lub popijanie małymi łykami wody w większości przypadków skutecznie pomaga w wyrównaniu ciśnienia w uchu i zapobiega pojawieniu się ucisku. Jeśli jednak uczucie to się nasila, wskazane jest, by sięgnąć po sprawdzone techniki wykorzystywane przez nurków. Ból pojawiający się podczas kompresji w śluzie może być także dla Ciebie sygnałem, by odwiedzić laryngologa, który sprawdzi, czy nie rozwija się u Ciebie stan zapalny.

Sposoby radzenia sobie z dyskomfortem w uszach

Istnieje kilka sposobów, które pomogą poradzić sobie z tym uczuciem (znane m.in. wśród nurków, którzy często z takich technik korzystają):

 

    • Manewr Valsalvy – polega na wydmuchiwaniu powietrza z płuc przez nos, przy jednoczesnym zamknięciu ust i zaciśnięciu skrzydełek nosa palcami. Powietrze należy wydmuchiwać do momentu usłyszenia charakterystycznego „kliknięcia”.
    • Manewr Toynbee’a – polega na zaciśnięciu skrzydełek nosa palami i jednoczesnym przełykaniu śliny. Mięśnie gardła otwierają trąbkę Eustachiusza, podczas gdy język przylegający do podniebienia kompresuje powietrze, co powoduje wyrównanie ciśnienia.
    • Manewr Lowry’a – połączenie dwóch wyżej opisanych metod czyli jednoczesne zamknięcie ust, zaciśnięcie płatków nosa, wydmuchiwanie powietrza przez nos oraz przełykanie śliny.
    • Manewr Frenzela – należy zacisnąć skrzydełka nosa palcami a następnie podczas wydmuchiwania powietrza należy przycisnąć tylną część języka do podniebienia, tak jak przy wymawianiu litery „K”. Spowoduje to uniesienie jabłka Adama.

 

Osoby uprawiające nurkowanie doskonale wiedzą, jak ważne jest odpowiednie przedmuchiwanie uszu. Co więcej, stosują opisywane techniki przez cały czas podczas zanurzania, nie czekając, aż pojawi się dyskomfort. Warto brać z nich przykład i w trakcie kompresji oraz dekompresji w śluzie zapobiegawczo stosować podstawowe techniki.

Uczestnicy sesji tlenowej w komorze normobarycznej w Osielsku

Barodontalgia czyli ból zębów na skutek zmian ciśnienia

Nurkowanie, skok ze spadochronem, lot samolotem – aktywności, w przypadku których następuje zmiana ciśnienia otoczenia, mogą powodować ujawnianie się schorzeń stomatologicznych. Dlaczego tak się dzieje? W zębach z dużymi ubytkami, z uszkodzonym wypełnieniem czy będących w trakcie leczenia kanałowego, mogą być zgromadzone pęcherzyki powietrza. Podczas zmiany ciśnienia zwiększa się ich objętość, co powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych zębów, a w konsekwencji pojawienie się
bólu. Dyskomfort może pojawić się także np. w przypadku zapalenia miazgi zęba, próchnicy, ropnia, torbieli czy pękniętego szkliwa. Ból zębów pojawiający się w trakcie aktywności związanych ze zmianą
ciśnienia nazywany jest barodontalgią.

Odwiedź stomatologa przed wizytą w komorze

Wizyta w komorze normobarycznej wiąże się z koniecznością przejścia przez śluzę, gdzie w stosunkowo krótkim czasie następuje wyrównanie ciśnienia pomiędzy tym, panującym wewnątrz komory, a tym na zewnątrz. Jeśli w kanalikach zębowych lub szczelinach pomiędzy plombą a zębem znajdują się pęcherzyki powietrza, rozprężające się gazy mogą powodować ucisk silnie unerwionych tkanek i wywoływać
ból. Jeśli więc masz niewyleczone zęby, odwiedź stomatologa przed planowaną wizytą w komorze normobarycznej. Zdrowe zęby nie bolą, nawet podczas zmiany ciśnienia. Pojawienie się dolegliwości,
których wcześniej nie odczuwałeś, może być ważnym sygnałem, że należy jak najszybciej sprawdzić stan swojego uzębienia.