Najczęściej zadawane pytania dotyczące korzystania z kapsuły normobarycznej

Home > O komorze > Najczęściej zadawane pytania dotyczące korzystania z kapsuły normobarycznej

Aby ułatwić Ci przygotowanie do wizyty, rozwiać Twoje wątpliwości i zaspokoić ciekawość, przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Jest to zbiór porad, ciekawostek, wyjaśnień i różnych praktycznych informacji. Ich lektura na pewno dostarczy Ci ciekawej i wartościowej wiedzy na temat tego, jak działa kapsuła normobaryczna, czego możesz się spodziewać podczas wizyty oraz jak się zachować w czasie sesji.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami. Zadzwoń: +48 882 056 850

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, byś podczas sesji czuł się komfortowo i pewnie.

Klienci oczekujący na sesję tlenową w kapsule normobarycznej w Osielsku

Na jakie choroby pomaga normobaria?
Celem sesji tlenowej w kapsule normobarycznej jest pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych i bardziej efektywne dotlenienie wszystkich narządów i tkanek, które zostaje osiągnięte dzięki usprawnieniu wymiany gazowej w organizmie. Ma to pozytywny wpływ na samopoczucie w wielu różnych obszarach. Powinieneś pamiętać, że kapsuła normobaryczna nie jest urządzeniem medycznym, a normobaria nie jest procedurą medyczną. Badania prowadzone przez naukowców wykazują jednak, że normobaria ma prozdrowotny potencjał i pozwala na poprawę samopoczucia zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. O tym, jaki wpływ na Twoje zdrowie, kondycję i samopoczuie może mieć normobaria, przeczytasz na stronie “Normobaria – wpływ na organizm”.
Czy mogę opuścić komorę w trakcie sesji, jeśli będę czuć się źle?
Jeśli Twoje samopoczucie się znacząco pogorszy w trakcie sesji, skontaktuj się za pomocą interkomu z personelem i powiadom o swoim problemie. Jeśli odczuwane dolegliwości nie pozwolą Ci na dalsze przebywanie w kapsule normobarycznej, personel wyprowadzi Cię na zewnątrz dokonując najpierw kompresji (obsługa wchodzi do komory), a następnie dekompresji (obsługa wraz z klientem wychodzi z komory).
Czy do komory może wjechać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim?
Tak – w sesjach tlenowych mogą brać udział także osoby z dysfunkcjami ruchowymi, poruszające się na wózkach inwalidzkich lub przy pomocy kul, balkoników czy chodzików. Wejście do recepcji znajduje się na poziomie parteru – nie ma progów ani stopni.
Do wnętrza komory można dostać się schodami lub – w przypadku osób niepełnosprawnych – za pomocą specjalistycznej, w pełni automatycznej platformy schodowej, którą obsługuje personel Normobaric for Life.
Ze względu na ilość dostępnego miejsca wewnątrz komory, jednorazowo w sesji tlenowej mogą wziąć udział dwie osoby na wózku inwalidzkim.
Czy personel przebywa w komorze w trakcie sesji?
Personel obsługujący komorę wprowadza i wyprowadza klientów, a także towarzyszy osobom przebywającym we wnętrzu przez kilkanaście minut na początku sesji i kilkanaście minut przed jej zakończeniem. W każdym momencie klient może skontaktować się z personelem za pomocą interkomu lub telefonu. W trakcie sesji nocnej personel może być obecny w komorze przez cały czas.
Czy i jak można się skontaktować z personelem podczas sesji?
W dowolnym momencie osoby przebywające wewnątrz komory mogą skontaktować się z recepcją poprzez interkom (aparaty dostępne są w śluzie, Strefie Relax i Strefie VIP). Można także skontaktować się z recepcją, dzwoniąc z własnego telefonu na numer ogólny, czyli +48 882 056 850
Czy komora jest monitorowana?
Tak, ze względów bezpieczeństwa wszystkie pomieszczenia (z wyjątkiem toalety) wewnątrz komory są monitorowane. Personel ma w trakcie sesji podgląd tego, co się dzieje we wnętrzu i w nagłej sytuacji może podjąć określone działania. Monitoring obejmuje tylko wizję, a nie fonię. Celem monitoringu jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z komory.
Czy można wyłączyć klimatyzację lub osuszacz, bo przeszkadza mi wydawany przez nie dźwięk?
Zabronione jest samodzielne wyłączanie przez klientów urządzeń typu klimatyzacja, dekontaminator czy osuszacz oraz przestawianie ich w inne miejsce. W przypadku, gdy temperatura wewnątrz komory jest zbyt niska lub zbyt wysoka, należy skontaktować się z personelem i poprosić o zmianę ustawień. Personel ma możliwość zdalnej zmiany zadanej temperatury.
Jak często można korzystać z sesji tlenowych?
Na sesje tlenowe możesz umawiać się z dowolną częstotliwością. Zalecane jest odbycie serii co najmniej 10 wizyt, by pozytywne efekty związane z oddziaływaniem atmosfery panującej w komorze normobarycznej były bardziej odczuwalne i utrzymały się dłużej. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny i inaczej będzie reagować na sesje tlenowe. Są osoby, które najlepiej czują się, gdy przychodzą na sesje codziennie i powtarzają takie cykle kilka razy w roku. Są też takie, które wolą przychodzić raz na kilka dni oraz takie, które cyklicznie decydują się na 9-godzinne sesje nocne.

 

Jak często można korzystać z komory normobarycznej?
Nie ma jednego złotego środka, który po jednorazowym zastosowaniu lub zażyciu cudownie uzdrawia bądź poprawia to, co wymaga poprawy. Jeśli chcesz mieć smukłą sylwetkę lub ładnie “wyrzeźbione” mięśnie, musisz regularnie ćwiczyć lub chodzić na siłownię. By utrzymać piękną cerę, systematycznie ją oczyszczasz i stosujesz odpowiednie maseczki oraz kosmetyki. Tak samo jest z kapsułą normobaryczną – kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczność. Jedna wizyta raz na pół roku zapewne będzie miała niewielki wpływ na Twoje ogólne samopoczucie. Z tego powodu rozważ odbycie kilku wizyt – np. codziennie przez dwa tygodnie lub raz / dwa razy na tydzień przez dwa – trzy miesiące.
Komora to pomieszczenie zamknięte. Czy w związku z tym trzeba nosić maseczkę?
W kapsule normobarycznej przez cały czas działają dekontaminatory, czyli urządzenia do filtrowania i oczyszczania powietrza. Urządzenia te – prócz usuwania zanieczyszczeń chemicznych, lotnych związków organicznych, kurzu i pyłów, mają także możliwość neutralizacji mikroorganizmów, bakterii i wirusów. W związku z tym nie ma konieczności noszenia maseczek we wnętrzu komory.
Czy muszę mieć skierowanie od lekarza na sesję tlenową?
Aby skorzystać z normobarii nie jest konieczne żadne skierowanie od lekarza czy też wstępne badania. Z kapsuły normobarycznej może korzystać każdy, bez względu na wiek czy stan zdrowia, a przeciwwskazania są nieliczne. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby – sugerujemy, byś przed wizytą w komorze skontaktował się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Czy jest możliwe przedawkowanie tlenu w komorze?
Nie ma takiej możliwości. W kapsule normobarycznej klienci nie oddychają czystym tlenem, tak jak to ma miejsce w komorze hiperbarycznej, tylko mieszaniną gazów oddechowych o ściśle określonych parametrach. Najważniejszą zmianą w stosunku do parametrów atmosfery ziemskiej jest zmiana w zakresie ciśnienia parcjalnego tlenu, dwutlenku węgla i wodoru. Atmosfera jest tworzona w taki sposób, że najpierw powietrze jest sprężane, a następnie wzbogacany jest skład objętościowy tlenu, dwutlenku węgla i wodoru po to, by osiągnąć określony poziom ciśnień parcjalnych tych pierwiastków. Takie parametry atmosfery są w pełni bezpieczne, nie wywołują w organizmie żadnych negatywnych skutków ubocznych nawet przy długoterminowym korzystaniu. Szkodliwe jest tylko i wyłącznie długookresowe wdychanie tlenu w czystej postaci (100% tlenu), bowiem może to doprowadzić np. do chemicznego zapalenia płuc lub ich trwałego uszkodzenia. Takiej sytuacji jednak w komorze normobarycznej nie ma.
Czy można wejść na sesję z dzieckiem?
Nie ma ograniczeń dotyczących wieku osób korzystających z kapsuły normobarycznej – są jednak określone zasady przebywania wewnątrz osób małoletnich. Dzieci do lat 16 mogą skorzystać z komory wyłącznie pod opieką pełnoletniego opiekuna. Dziecko do 2 roku życia nie może zajmować oddzielnego miejsca i musi przebywać wewnątrz komory wyłącznie w nosidełku lub na kolanach pełnoletniego opiekuna. Dziecko w wieku powyżej 2 lat, może zajmować miejsce wyłącznie obok opiekuna. W przypadku dużej liczby rezerwacji miejsc na daną godzinę, personel obsługujący komorę może poprosić o zajęcie przez dziecko miejsca na kolanach opiekuna.
Czy na rozkładanym fotelu w Strefie VIP można spać podczas sesji nocnej?
Do spania służą udostępniane klientom materace. Nie należy spać na fotelu, ponieważ może spowodować to uszkodzenie mechanizmu. Należy pamiętać także o tym, by – w przypadku korzystania ze strefy VIP – każdorazowo całkowicie składać podnóżek i oparcie przed wstaniem z fotela.
Czym się różni komora hiperbaryczna od normobarycznej?
Jedną z głównych różnic są parametry atmosfery utrzymywane wewnątrz urządzenia. Szczegółowe informacje na ten temat przeczytasz na podstronie Normobaria czy hiperbaria – która z nich jest dla Ciebie?
Czy mogę wnieść posiłek na sesję?
Zakazane jest wnoszenie i spożywanie posiłków w kapsule normobarycznej. Jest to związane m.in. ze względami higienicznymi (spożywanie posiłków mogłoby wiązać się z zaśmiecaniem wnętrza komory) oraz minimalizacją zapachów obcych (komora jest urządzeniem zamkniętym, które nie jest wietrzone w tradycyjnym rozumieniu tego słowa; wszelkie zapachy obce utrzymują się znacznie dłużej, niż ma to miejsce w innych pomieszczeniach w związku z tym mogłyby powodować dyskomfort osób przebywających w jej wnętrzu).

 

Praktyczne informacje dla odwiedzających

Jak się przygotować, jak się ubrać, na co uważać? Warto także przeczytać

 

 

Klienci w recepcji kapsuły normobarycznej Normobaric for Life